PortaliIndiceFAQCalendarioGalleriaCercaLista UtentiRegistratiAccedi

Condividere | 
 

 NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën

Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
avatar

Maschile Join date : 28.06.09
Age : 26
Location : elbasan

MessaggioTitolo: NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën   Ven Dic 09, 2011 5:58 pmKongresi i SHBA-së udhëzoi NASA- n që të përcjellë të gjitha asteroidet që mund të jenë të rrezikshme për Tokën. Kështu është krijuar projekti "Mbrojtja". Duke përdorur teleskopin e mençur është llogaritur se në sistemin diellor gjenden rreth 20.000 komete dhe asteroide që janë me madhësi rreth 140 metra. Një trup i tillë qiellor mund të shkatërrojë një rajon të tërë, dhe në qoftë se ai do të godiste Tokën, dëmi do të ishte shumë më i madh.

NASA njoftoi se astronomët janë duke monitoruar në mënyrë specifike një objekt me madhësi prej 130 metra, i cili thuhet se në vitin 2048 mund të godasë Tokën. Por, edhe një asteroid dy herë më i madh se ai Apophis mund ta godasë tokën gjatë viteve 2036, 2037 dhe 2069.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Tornare in alto Andare in basso
Vedi il profilo dell'utente http://universal.lovelyforum.net
 
NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën
Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Tornare in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Andare verso: