PortaliIndiceFAQCalendarioGalleriaCercaLista UtentiRegistratiAccedi

Condividere | 
 

 Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar…

Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
avatar

Maschile Join date : 28.06.09
Age : 26
Location : elbasan

MessaggioTitolo: Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar…   Ven Dic 02, 2011 8:15 pmFotografia e artistit gjerman Andreas Gursky është foto që është shitur më shtrenjtë në historinë e njerëzimit. Ai me siguri as që ka ëndërruar se do të pasurohet duke fotografuar një lumë më 1999 kur edhe shkrepi këtë fotografiqë u shit për plot 4.3 milionë dollarë.
Fotoja është një kompozicion simetrik i linjave horizontale në dy ngjyra, në të cilat paraqiten brigjet e lumit Rhein. Për më shumë, në mënyrë digjitale ai fshiu nga fotografia njerëzit duke shëtitur, çiklistët dhe ndërtesat përreth.
Fotografinë me titullin “Rhein II” e ofroi për shitje në shtëpinë e ankandeve “Christie’s” në New York. Fotografia u shit për 4.3 milionë dollarë dhe kështu “Rhein II” u bë fotografia më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë.Zyrtarët e shtëpisë së ankandeve thonë se fotografia shpreh mendimin dramatik dhe të thellë të ekzistencës së njerëzimit, por edhe raportin e njeriut ndaj natyrës në shekullin XXI.Megjithatë ata nuk e bënë public emrin e blerësit.
Fotografia më e shtrenjtë deri më tash ka qenë “Untitled” të cilën e bëri fotografi amerikan Ciny Sherman më 1981 e cila ishte shitur në maj të këtij viti për 3.89 milionë dollarë.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Tornare in alto Andare in basso
Vedi il profilo dell'utente http://universal.lovelyforum.net
 
Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar…
Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Tornare in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Andare verso: