PortaliIndiceFAQCalendarioGalleriaCercaLista UtentiRegistratiAccedi

Condividere | 
 

 Ja insekti me i madh se miu, qe ha karrota

Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
avatar

Maschile Join date : 28.06.09
Age : 26
Location : elbasan

MessaggioTitolo: Ja insekti me i madh se miu, qe ha karrota   Ven Dic 02, 2011 8:02 pmNje adhurues i natyrës ka zbuluar një insekt gjigant, që ushqehet me karrota, në një ishull të largët të Zelandës së Re. Bëhet fjalë për insektin më të madh përsa i takon termave të peshës, përderisa është 71 gram më i rëndë sesa një harabel dhe tre here më i madh se një mi. Mark Moffett, 53-vjeçar e ka gjetur mbi një pemë dhe tashmë, zbulimi i tij është deklaruar si më i madhi i gjetur ndonjëherë në botën e insekteve.

Ka mbi 70 lloje speciesh në Zelandën e Re, por ky është quajtur insekti më i mëdha në botë për shkak të peshës së tij. Një femër e kësaj specieje mund të bëjë vezë që arrijnë mbi 70 gr, gjë që përbën specien më të madhe që rritet në ishullin e “Little Barrier”. Ato ushqehen me insekte të vogla dhe fruta. Madhësia e tyre është një shembull i ishullit "gjigantesk", ku mbizotëron një fenomen biologjik që çon në një madhësi të shumëfishtë të gjallesave, në krahasim me të afërmit e tyre nëpër kontinentet e tjerë, për shkak të izolimit të tyre dhe mungesës së grabitqarëve të mëdhenj.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Tornare in alto Andare in basso
Vedi il profilo dell'utente http://universal.lovelyforum.net
 
Ja insekti me i madh se miu, qe ha karrota
Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Tornare in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Andare verso: