PortaliIndiceFAQCalendarioGalleriaCercaLista UtentiRegistratiAccedi

Condividere | 
 

 Hollandë,ndërtohet "Ura e padukshme"

Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
avatar

Maschile Join date : 28.06.09
Age : 26
Location : elbasan

MessaggioTitolo: Hollandë,ndërtohet "Ura e padukshme"   Sab Nov 19, 2011 12:32 amNë pjesën jug lindore të Hollandës është ndërtuar një urë e cila shërben për të kaluar një basen të ndërtuar që në shekullin e XVII.

Studjoja e arkitkekteve RO & AD, ka krijuar këtë kalim që të mundësojë ruajtjen të paprekur të pamjes së sipërfaqes së ujit, pa e "ndotur " atë me ndonjë urë, të çfarëdo lloji qoftë ajo.

Për nga mënyra se si është ndërtuar, dhe për faktin se ajo e e ndan ujin në dy pjesë është mbiquajtur "Ura e Moisiut".

Arkitektet gjithashtu sigurojne se një sasi shumë e vogël uji mund të futet në këtë urë-kanal, por nuk sqarojnë se si mund të jetë situata kur bie shi, duket se në këtë rast, kanali-urë do të shndërrohej në një kanal të zakonshëm uji.


_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Tornare in alto Andare in basso
Vedi il profilo dell'utente http://universal.lovelyforum.net
 
Hollandë,ndërtohet "Ura e padukshme"
Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Tornare in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Andare verso: