PortaliIndiceFAQCalendarioGalleriaCercaLista UtentiRegistratiAccedi

Condividere | 
 

 Një vrimë ozoni u shfaq mbi Arktik

Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
avatar

Maschile Join date : 28.06.09
Age : 26
Location : elbasan

MessaggioTitolo: Një vrimë ozoni u shfaq mbi Arktik   Mer Ott 05, 2011 9:44 pm
Vrima e ozonit që u krijua mbi Arktik gjatë dimrit të kaluar u bë “më e thella” për 20 vitet e vëzhgimeve shkencore. Përkatësisht parametrave të veta ajo është e krahasueshme me vrimën e ozonit që u zbulua për herë të parë në vitet 1980, njofton revista “Nature”.

Shkatërrimin e shtresës së ozonit shkencëtarët e lidhin me emisionet industriale të freonit. Nën veprimin e dritës së diellit dhe të ftohtit stratosferik kjo substancë formon komponente mjaft agresive të klorit, të cilat shkatërrojnë shtresën e ozonit që mbron jetën në Tokë nga ndikimi negativ i rrezatimit shumë të dëmshëm ultraviolet. Sipas mendimit të shkencëtarëve të Laboratorit të NASA-s, situata në Arktik për herë të parë ka arritur nivelin kur mund të flitet me siguri të plotë mbi ekzistencës e vrimës reale arktike të ozonit.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Tornare in alto Andare in basso
Vedi il profilo dell'utente http://universal.lovelyforum.net
 
Një vrimë ozoni u shfaq mbi Arktik
Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Tornare in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Andare verso: