PortaliIndiceFAQCalendarioGalleriaCercaLista UtentiRegistratiAccedi

Condividere | 
 

 Africaans Monument at Paarl, South Africa.

Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
avatar

Maschile Join date : 28.06.09
Age : 26
Location : elbasan

MessaggioTitolo: Africaans Monument at Paarl, South Africa.    Ven Ago 19, 2011 11:28 pm
Monumenti ''Ndrysho Gjuhën'' në Paarl rock, është një nga monumentet më të famshme afrikane ngritur në Afrikën e Jugut dhe i kushtuar gjuhës afrikane. Ajo ishte projektuar nga arkitekti Wijk Jan van dhe u inagurua në vitin 1975.

Monumenti është formuar në disa kolona graniti

Dizajni i monumentit ka kuptime të veçanta: Tre shtyllat e lidhur simbolizojnë kontributin e botës perëndimore në afrikanisht, tri forma të rrumbullakosura përfaqësojnë kontributin e Afrikës, dhe një mur për kontributin e popullit malajzian. Një burim simbolizon ide të reja dhe një shtyllë fluturuese 57 metra mbi burimin përfaqëson rritjen e gjuhës.

Një shtyllë ndriçn burimin. Një e dytë paraqet zhvillimin politik të Afrikës së Jugut dhe shoqatat e tij lidhur ngushtë me Afrikën e Jugut

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Tornare in alto Andare in basso
Vedi il profilo dell'utente http://universal.lovelyforum.net
 
Africaans Monument at Paarl, South Africa.
Vedere l'argomento precedente Vedere l'argomento seguente Tornare in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Andare verso: